Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Środa 20 Marca 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

14 III 2019, 20:56:00

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Od 1950 roku na świecie zanikło około 250 języków, a według ONZ niemal połowa dialektów używanych na świecie w 2016 roku była zagrożona wyginięciem. W ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego ma w założeniu pomóc obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Z okazji dzisiejszego święta, które przypomina, jak ważne jest dbanie o język ojczysty, pragniemy się pochwalić, że w Muzeum im. ks. Jarzębowskiego znajdują się trzy pierwsze wydania drukowanych polskich Biblii: katolicką Biblię Leopolity zwaną też Szarffenbergowską (wydaną w 1561 r.), kalwińską Biblię brzeską zwaną też Radziwiłłowską (wydaną w 1563 r.), oraz Biblię Jakuba Wujka (1599) – podkreśliła Anita Rossa, historyk sztuki pracująca w licheńskim Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC.

Jak zaznacza licheńska historyk – pierwsze teksty w języku polskim były głównie tłumaczeniami fragmentów Pisma Świętego czy psałterzy. W zbiorach Muzeum mieszczącego się w licheńskiej bazylice znajdują się także liczne autografy i rękopisy znanych polskich pisarzy oraz poetów, m.in. Henryka Sienkiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej czy Cypriana Kamila Norwida.

– Chcemy też zaznaczyć, że w 2018 r. pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestnicy seminarium doktoranckiego prof. dr hab.Grażyny Halkiewicz-Sojak, odczytali dwa listy Wincentego i Zygmunta Krasińskich z naszych zbiorów. Listy te nie były dotychczas nigdzie publikowane! Były więc, zupełnie nieznane! Ukazały się pierwszy raz w 2018 r. w wydawnictwie „Sztuka Edycji” 2018, nr 1 (13): Problemy edycji literatury XIX i XX wieku, pod red. D. Pachockiego. – dodała pani Rossa.
Obchodzony dorocznie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17.11.1999 roku przez UNESCO, by upamiętnić pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz), którzy w 1952 r. zginęli w czasie demonstracji, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

SPORT

27 II 2019, 08:22:00
MORS – Mroźna Odlotowa Rekreacja Sportowa

Zapraszamy na kolejny mecz ligowy Wilków Wilczyn

9. Bieg Policz się z Cukrzycą odbędzie się podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia w Koninie.

KULTURA

13 III 2019, 21:25:00

DEKADA PRZEGLĄDU Taniec ich „kręci”

Wernisaż Mariana Stępaka "Corporis"

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019