Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Środa 20 Marca 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

29 X 2018, 09:34:00

W czasach komórek i komputerów recytują " Pana Tadeusza"

W czasach komórek i komputerów recytują " Pana Tadeusza"

26 października 2018 r. w Lesznie odbył się Finał Konkursu Recytatorskiego - " Pan Tadeusz ". Organizował go dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Centra Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Poznaniu, Kaliszu, Lesznie i Pile.


Wyłonieni w półfinałach uczniowie recytowali co najmniej czterdziestowersowe fragmenty epopei Adama Mickiewicza. Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie reprezentowała Szantal Strzelińska, ktora zajęła miejsce w Wielkopolsce.

Jej kunszt oceniali między innymi aktor Piotr Cyrwus i znakomita lektorka - Krystyna Czubówna. Szantal recytowała fragment Ks. V - " Kłótnia ". Pokonała między innymi VIII LO w Poznaniu i I LO w Kaliszu.

Gospodarzem Finału, który wpisał się w Stulecie Odzyskania Niepodległości, była Wyższa Szkoła Humanistyczna w Lesznie. Występy przedszkolaków i młodzieży oraz wykład dotyczący związków Mickiewicza z Wielkopolską zainteresowały publiczność wypełniającą aulę uczelni. Dowiedziała się ona między innymi , że w narodowej epopei nie brak wielkopolskich akcentów, hrabia Mycielski z Dębna to pierwowzór ks. Robaka, Telimenę zaś przypomina słynna, adorowana przez poetę Konstancja Łubieńska. "Pan Tadeusz" został wszak "wydumany na wsi w Poznańskiem" - jak pisał do syna Mickiewicza romantyczny poeta, Bohdan Zaleski.

Pewnie dlatego młodzież z Wielkopolski tak cudownie recytowała fragmenty epopei, nie bojąc się malować słowem patriotyzmu, miłości czy natury. Urząd Marszałkowski nagrodził artystów słowa laptopami i tabletami za to, że w czasach dominacji elektroniki tak pięknie potrafią recytować "Pana Tadeusza".

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

SPORT

27 II 2019, 08:22:00
MORS – Mroźna Odlotowa Rekreacja Sportowa

Zapraszamy na kolejny mecz ligowy Wilków Wilczyn

9. Bieg Policz się z Cukrzycą odbędzie się podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia w Koninie.

KULTURA

13 III 2019, 21:25:00

DEKADA PRZEGLĄDU Taniec ich „kręci”

Wernisaż Mariana Stępaka "Corporis"

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019