Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Sobota 22 Września 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

12 X 2017, 12:45:00

Uczniowie z Konina i powiatu konińskiego dowiedzą się jak chronić powietrze

 Uczniowie z Konina i powiatu konińskiego dowiedzą się jak chronić powietrze

Powiat edukuje i promuje powietrze wolne od smogu. Uczniowie z dwudziestu szkół podstawowych z Konina i powiatu konińskiego sprawdzą swoją wiedzę na temat niskiej emisji w Aglomeracji Konińskiej. Ekologiczne przedsięwzięcie, organizowane po raz drugi przez konińskie starostwo, finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.Konkurs jest organizowany w ramach działań realizujących Plan Zrównoważonego Gospodarowania Energią Obszaru Funkcjonalnego Aglomeracji Konińskiej. Jego ubiegłoroczna edycja adresowana była do gimnazjalistów. Tym razem, w olimpiadzie wezmą udział zainteresowani ekologią uczniowie szóstych klas z 12 szkół podstawowych z powiatu konińskiego i 8 – z miasta Konina.

Dzięki przygotowaniom do olimpiady młodzież pogłębi wiedzę dotyczącą redukcji niskiej emisji i stężeń zanieczyszczeń powietrza. Uczniowie dowiedzą się, nie tylko dlaczego warto chronić powietrze przed zanieczyszczeniami, ale jakie substancje powodują jego zatruwanie i jak zminimalizować zanieczyszczenie stosując ekologiczne sposoby wytwarzania energii i ogrzewania domów.

Trzeba zaczynać od najmłodszych, bo to oni w przyszłości będą decydować jak ogrzać swój dom, a dziś mogą porozmawiać ze swoimi rodzicami i uświadomić im jakim zagrożeniem jest niska emisja, palenie w kotłach węglowych starej generacji, czy choćby spalanie śmieci – tłumaczy Witold Nowak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Prowadzony w Starostwie projekt podzielono na kilka etapów. Pierwszym była prowadzona w Koninie i powiecie konińskim rekrutacja do olimpiady. W drugim etapie uczniowie szóstych klas z zakwalifikowanych szkół podstawowych wezmą udział w lekcjach przygotowujących ich do wypełnienia testu. Szkolny etap zakończy test, na podstawie którego, powołana przez Starostę Konińskiego komisja wyłoni uczestników trzeciego – ostatniego etapu konkursu. Zakwalifikowanych do finału 20 uczniów przygotuje plakaty zachęcające do ograniczenia niskiej emisji komunikacyjnej lub komunalnej, promujące ochronę powietrza, czy też odnawialne źródła energii. Najwyżej oceniony przez komisję plakat zostanie powielony i zaprezentowany na słupach ogłoszeniowych i tablicach informacyjnych w Koninie i gminach powiatu konińskiego, w celu promowania ochrony powietrza.Finał „Olimpiady wiedzy nt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej” i wręczenie nagród odbędzie się 14 listopada w Starostwie Powiatowym w Koninie.

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

30 VIII 2018, 16:32:00
BARTOSZ KORDYLEWSKI ZE ZŁOTĄ RĘKAWICĄ

6. Bieg Służb Mundurowych za nami

Regaty o puchar komandora KŻ KWB Konin 2018 z długoletnią tradycją

Stalowi Cykliści jadą do Częstochowy