Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Poniedziałek 23 Kwietnia 2018 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

5 V 2017, 13:36:00

KALENDARIUM Centrum Kultury i Sztuki w Koninie


MAJ 2017 r.Do 12 maja – Wystawa Permutacje
Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, wstęp wolny

W tegorocznej edycji Permutacji wspólnym mianownikiem stały się relacje między biologią i techniką, pojęcia i zjawiska związane z życiem, przyrodą, ekosystemem.
Wśród zaproszonych na wystawę artystów znaleźli się: Patryk Lichota, Michał Brzeziński, Paweł Janicki, Roman Bromboszcz oraz Miron Tee.
Ich realizacje odnoszą się do takich kwestii jak komunikacja międzygatunkowa, w szczególności między człowiekiem i rośliną, mutacja i indywidua transgeniczne, dialog między człowiekowadami, matematyczna podstawa przyrody, modelowanie elementarnych form współistnienia, forma i kształt życia wewnętrznego jednostki zanurzonej w świecie informacji.

5 maja – wernisaż malarstwa Marleny Bocian-Hewitt „Kobieta”
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 18.00, wstęp wolny
Wystawa do 31 maja.

W malarstwie Marleny Bocian-Hewitt tematem dominującym jest kobieta. Wystawa składa się z portretów Polek, które odniosły sukces, pracując i tworząc poza granicami naszego kraju.
Swoimi pracami artystka pragnie zwrócić uwagę na dwa zagadnienia: co to znaczy być Polką na emigracji oraz jak i czy sytuacja polityczna, ekonomiczna, socjalna zmieniła i zmienia wizerunek polskiej kobiety na świecie.

Marlena Bocian-Hewitt urodziła się w Koninie w 1981 r.
Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Kole i studium zawodowego (biznes) w Koninie. W roku 2000 wyjechała, w ramach program wymiany kulturowej Au Pair do Francji, zaś rok później do Stanów Zjednoczonych.
Od 2001 r. mieszka w Bostonie. Przez ostatnie lata pracowała jako nauczycielka malarstwa abstrakcyjnego w Brookline, MA, dawała prywatne lekcje malarstwa, studiowała architekturę i malarstwo na Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, pracowała nad wieloma projektami promującymi naukę i kobiety w nauce.

5 maja - Kino Konesera – „T2 Trainspotting”
Miejsce: Kino Oskard, g. 19.00
Wprowadzenie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

6 maja – Warsztaty dla kapel ludowych (w ramach projektu pt. „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 10.00-14.00

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy kapele ludowe działające na terenie powiatów: konińskiego, kolskiego, tureckiego i słupeckiego. Przyjadą pełne składy kapel. Każda zaprezentuje swoje instrumentarium, repertuar i umiejętności wykonawcze. Podczas warsztatów omówione zostaną problemy natury merytorycznej: poszukiwanie źródeł repertuarowych, dobór odpowiedniego repertuaru charakterystycznego dla regionu, na którym kapela działa, sposób funkcjonowania kapeli. Podczas spotkania zostaną ustalone kolejne terminy spotkań warsztatowych, podczas których prowadzący warsztaty – Kazimierz Budzik – spotka się z każdą kapelą indywidualnie w rodzimej miejscowości kapeli, by skupić się na praktyce wykonawczej i wymogach stylistycznych wykonywanych utworów, takich jak melodyka, tonalność, metrorytmika, itp.
www.ludowemecyje.ckis.konin.pl/

6 maja – Warsztaty dla Zespołu Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego (w ramach projektu pt. „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Miejsce: Szkoła Podstawowa w Liścu Wielkim, g. 10.00

„Uśmiech” to zespół z ponadczterdziestoletnią tradycją. Powstał w 1973 r. z inicjatywy nauczycielki Barbary Kwiecińskiej przy ówczesnej Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim. Dziś jego instruktorką jest Karolina Zawal, która niegdyś stawiała w zespole swoje pierwsze kroki taneczne.
Sześciogodzinne warsztaty taneczne poświęcone tańcom śląskim dla młodych tancerzy poprowadzi Norbert Późniewski – tancerz i instruktor artystycznie związany z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.
Organizator: CKiS w Koninie. Współorganizator: SP w Liścu Wielkim.
www.ludowemecyje.ckis.konin.pl/

8, 9, 15, 16 maja - KinoPrzedszkole
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 9.30

Ogólnopolski program edukacji medialnej skierowany jest do najmłodszej publiczności. To pokazy krótkometrażowych filmów i warsztaty. Temat: „Tradycje polskie wsi”.

9 maja - Spotkanie Konińskiego Klubu Fotograficznego
Miejsce: spotkanie w plenerze, g. 18.00

9 maja – 9 czerwca - Portret kobiecy – wystawa fotografii
Miejsce: Galeria Za Progiem CKiS w Koninie (Okólna 47a), wstęp wolny

Na wystawę składają się zdjęcia nadesłane przez fotografujące panie z Konina i okolic, dla których fotografia jest pozazawodową pasją, a które zdecydowały się zaprezentować swoje prace w publicznej przestrzeni dla szerszej publiczności. Wystawa przygotowana została przez Koniński Klub Fotograficzny; prezentowana była w CKiS DK Oskard w Koninie w ramach akcji Konin Miasto Kobiet.

11 maja – Dzień Animatora Kultury – wręczenie statuetek „Kariatyda” oraz koncert KAPELI ZE WSI WARSZAWA
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 18.30, wstęp na uroczystość tylko na zaproszenia oraz bilety (35/45 zł)

Koncert KAPELI ZE WSI WARSZAWA uświetni Dzień Animatora Kultury, podczas którego Centrum Kultury i Sztuki w Koninie podsumuje Konkurs o Statuetkę Kariatyda.
11 maja 2017 r., g. 18.30, CKiS – DK Oskard.
Celem Konkursu jest uhonorowanie wyróżniających się animatorów oraz osób tworzących i wspierających kulturę w Koninie oraz subregionie konińskim.

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty - skrzypce, cymbały, barabany - brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj′ami.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych.
Grupa czterokrotnie otrzymała „Fryderyka” oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy.
Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Dyskografia: „Hop Sa Sa”, „Wiosna Ludu”, „Wykorzenienie”, „Wymixowanie”, „Infinity”, „NORD”, „Święto słońca”.
Więcej o zespole http://www.kzww.pl

12 maja – Przegląd Filmów - Spotkanie z przygodą. Film „Pan Żaba”
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 9.00

To edukacyjna propozycja dla uczniów szkół podstawowych. Pokazy filmu połączone będą z prelekcją i dyskusją.

14 maja – Balet na ekranie. Bohater naszych czasów. Bolshoi Ballet.
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 15.45, bilet 30/35 zł, grupowy i karnety 25 zł

„Bohater naszych czasów” to historia oficera Pieczorina, którego bardziej niż służba pochłaniają przygody z kobietami.
Pieczorin zostaje wysłany na Kaukaz. Znudzony, niezdolny do głębszych uczuć rani nie tylko kolejne kochanki, ale także przyjaciół i siebie samego. To opowieść obnażająca tajniki rosyjskiej, melancholijnej duszy. Sam Pieczorin stał się zresztą pierwowzorem całej galerii rosyjskich bohaterów literackich: tzw. ludzi zbędnych, znudzonych egzystencją, zimnych dandysów, bez celu w życiu. Baletowa adaptacja sławnej powieści Michaiła Lermontowa składa się – jak i literacki pierwowzór – z kilku części przedstawiających różne oblicza głównej postaci. W 2016 roku spektakl został nagrodzony aż trzema Złotymi Maskami, prestiżowymi rosyjskimi nagrodami teatralnymi. Muzykę skomponował Ilja Demucki, choreografię stworzył Jurij Posochow.
W przypadku rezerwacji biletów grupowych lub karnetu prosimy o kontakt z kasą.

17-21 maja - 24. Jazz Festival Jazzonalia 2017
Miejsce: CKiS - Dom Kultury Oskard, PSM I i II stopnia w Koninie, karnety 90 zł

Jedna z najwybitniejszych współczesnych wokalistek, królowa jazzu Urszula Dudziak, niepokorna i bezkompromisowa Maria Sadowska, nostalgiczna i poszukująca wyzwań Dorota Miśkiewicz, to gwiazdy 24. edycji Jazz Festival Jazzonalia. W tym roku CKiS-DK Oskard zaprasza od 17 do 21 maja.

Tegoroczne Jazzonalia należą do kobiet. Wśród nich nie może zabraknąć królowej jazzu Urszuli Dudziak, która dzieliła scenę m.in. z Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem i Stingiem, zmusiła filipińską armię do tańca, a swoich wiernych fanów zadziwiła szczerością autobiografii „Wyśpiewam wam wszystko”. Wydana w 2013 roku płyta „Wszystko gra” to Urszula Dudziak jaką znamy i kochamy: jazzowy wulkan radości i energii. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności, historiami o legendach światowego jazzu, muzyce oraz niezrównaną energią. W tym roku Urszula Dudziak otrzymała statuetkę Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W Koninie towarzyszyć będą jej: Łukasz Poprawski – saksofon, Robert Cichy - gitara
Jan Smoczyński – fortepian, Krzysztof Pacan - gitara basowa, Tomasz Torres - instrumenty perkusyjne. Na koncert, 19 maja, zaprasza Prezydent Miasta Konina.
(Baner Dudziak )

Tego samego dnia na scenie pojawi się nadzieja światowej wiolinistyki, muzyk, który w hałaśliwym świecie odkrył ciszę jako lekarstwo i znalazł nowe możliwości kreacji swojej muzyki. Są rzeczy, o których można powiedzieć jedynie szeptem- mówi Adam Bałdych. Artysta łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków. "Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce" - Allaboutjazz.com. Projekt „Bridges” współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio. Gościem specjalnym będzie saksofonista Tore Brungorg. Album „Bridges” to już trzecia płyta Adama Bałdycha nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT Music. Adam Bałdych został nominowany do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Artysta Roku - muzyka jazzowa.

Jest niepokorna i bezkompromisowa. Podąża własną drogą. Na swoim koncie ma przeboje, które zna cała Polska. Maria Sadowska jest obecna na polskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Wszechstronność pozwala jej łączyć tak różne gatunki, jak jazz, funk, muzykę elektroniczną czy pop. Jest uznaną wokalistką, reżyserką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką muzyczną. Po latach obfitych w sukcesy na gruncie zarówno muzycznym jak i filmowym wokalistka przypieczętowała swoją pozycję ostatnią długo wyczekiwaną, wydaną w kwietniu 2014 roku płytą „Jazz na ulicach". Album z jednej strony jest syntezą wieloletnich odważnych muzycznych wariacji i sukcesów w obrębie gatunków, wokół których od lat oscyluje, a z drugiej dojrzałym powrotem do najlepszej jazzowej szkoły. W szybkim tempie uzyskał status Złotej Płyty. Maria Sadowska w CKiS – DK Oskard już 20 maja zaśpiewa utwory z płyty „Jazz na ulicach”.

Kolejna kobieta 24. edycji Jazzonaliów najnowszym projektem Piano.pl składa hołd polskiej pianistyce. Eksperymentowała z muzyką afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną, dziś Dorota Miśkiewicz proponuje koncert, będący „pomniejszoną” prezentacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie w ubiegłym roku. Wówczas na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz. 20 maja w Koninie usłyszymy Dorotę Miśkiewicz i trzy pokolenia pianistów (Włodzimierz Nahorny, Dominik Wania, Lutosławski Piano Duo) oraz Atom String Quartet. Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Dorota Miśkiewicz została nominowana w tym roku do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii Album Roku - Jazz.
Wieczór zakończy pokaz filmu „Miles Davis i ja”. Jazz to improwizacja. Takie też było życie legendarnego Milesa Davisa. Do dziś uchodzi za niekwestionowaną supergwiazdę jazzu, jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii; to dzięki jego rewolucyjnemu, innowacyjnemu podejściu do instrumentów, rytmu i gry zespołowej powstały odrębne gatunki muzyczne.
W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie. W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie. „Miles Davis i ja” to poruszająca, szczera, pozbawiona glamouru i blichtru opowieść o Milesie Davisie, największej gwieździe jazzu i nieszczęśliwym człowieku.

Niedziela 21 maja to czas dla najmłodszych. Projekt Jazzowo-bajkowo to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, znane także rodzicom, setki razy nucone przy zabawie melodie z bajek i filmów w jazzowych aranżacjach. Scenę zawojują słynne misie- Kubuś Puchatek i Miś Uszatek oraz znakomici muzycy: Piotr Dąbrowski, Waldemar Franczyk, Marcin Grabowski i Szymon Łukowski. W ich wykonaniu zabrzmią muzyczne tematy znane z małego ekranu (Różowa Pantera, Pocahontas, Reksio i Smurfy). Nie zabraknie wspólnych zabaw, gry na instrumentach i śpiewu.
Jak co roku tradycją Jazzonaliów są Jazzowa bitwa szkół (18 maja) i Makroregionalny konkurs improwizacji jazzowej (17 maja). Konkurs gromadzi coraz więcej uczniów szkół muzycznych II stopnia z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. W jury zasiądą Maciej Fortuna i Zbigniew Wrombel z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Paweł Zielak z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Tematyka zajęć obejmie: podstawy harmonii jazzowej, artykulację w muzyce jazzowej, formy i budowę standardów a także – co jest absolutną nowością – zagadnienia z zakresu wykorzystywania urządzeń elektronicznych oraz aplikacji komputerowych w improwizacji jazzowej. Warsztaty poprowadzi Maciej Fortuna z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
W koncercie Konin Meets Hénin-Beaumont wystąpią muzycy z Konina i z miasta partnerskiego. Muzycy z Hénin-Beaumont zagrają po raz pierwszy. Konin reprezentować będą comba Pawła Zielaka i Szymona Wieczorkiewicza, big-band pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej.
Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.
Karnety można kupować w kasach Oskardu lub online www.ckis.konin.pl i www.jazzonalia.konin.pl
Szczegółowy program znaleźć można na www.jazzonalia.konin.pl
17.05.2017 I 10.00
Konkurs Improwizacji Jazzowej

18.05.2017 I 18.00
Jazzowa Bitwa Szkół

19.05.2017 I 19.00
ADAM BAŁDYCH & Helge Lien Trio+ Tore Brunborg -Bridges

URSZULA DUDZIAK Koncert Prezydencki - Akustycznie

20.05.2017 I 19.00
MARIA SADOWSKA - Jazz na ulicach

DOROTA MISKIEWICZ• Nahorny • Wania • Atom SQ• Lutosławski Piano Duo
Piano.pl

MILES DAVIS I JA - pokaz filmu

21.05.2017 I 12.00
Jazzowo-Bajkowo dla dzieci
18 maja – Lekcje z Filharmonią - Suka biłgorajska i inne instrumenty ludowe
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, wstęp 3 zł

Zanim pojawiły się skrzypce, na staropolskiej wsi grywano na takich instrumentach jak suka biłgorajska czy fidel płocka. Instrumenty ludowe zabiorą dzieci w nietypową podróż w czasie – może właśnie takie brzmienia można było usłyszeć na weselach polskich królów?

18 i 20 maja - Kujawskie sypanie wzorów piaskiem – warsztaty (w ramach projektu pt. „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Miejsce: Przedecz, Kłodawa

Północno-wschodnia część subregionu to teren Kujaw, gdzie zachował się stary ludowy zwyczaj sypania wzorów piaskiem. Wysypywanie drobnego piasku na glinianej polepie w reprezentacyjnym pomieszczeniu, obejściu czy na ścieżce prowadzącej do chaty, nabierało szczególnego znaczenia w okresie świąt kościelnych i w czasie uroczystości rodzinnych. Tradycja ta jest kultywowana przez kilka rodzin zamieszkujących okolice Kłodawy. By podtrzymać ją w świadomości dzieci i młodzieży oraz zachęcić do pielęgnowania jej piękna, w ramach projektu odbędą się warsztaty z wysypywania wzorów piaskiem.
Wezmą w nich udział starsze dzieci szkół podstawowych (5 i 6 klasy). Warsztaty dla czterech 10-osobowych grup z Kłodawy i Przedcza poprowadzi Jadwiga Tyksińska, twórczyni ludowa kultywująca ten zwyczaj. Podczas zajęć dzieci zdobędą wiedzę o swoim regionie i jego zwyczajach, poznają elementy wzorów kujawskich. Dowiedzą się czemu służył ten zwyczaj i kiedy go stosowano, wreszcie same spróbują swoich sił, najpierw w komponowaniu wzorów, później wysypywaniu ich piaskiem.
Organizator: CKiS w Koninie
www.ludowemecyje.ckis.konin.pl/

19 maja – wernisaż Bogusława Bachorczyka „Między Rzeczami”
Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, g. 18.00, wstęp wolny
Wystawa do 14 maja 2017
W Noc Muzeów 20 maja wystawa czynna w g. 20.00-24.00

„Same rzeczy chyba nie istnieją, ważne są relacje między nimi. Im więcej sojuszników posiadają, tym złudzenie ich bycia jest silniejsze”. Bogusław Bachorczyk

Bogusław Bachorczyk studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje. Jego twórczość dotyczy post-batalistyki, właściwości i mechanizmów pamięci oraz problematyki współczesnych definicji męskości. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii. W swojej pracy często używa typowo rzemieślniczych technik. Ważnym jego dziełem jest mieszcząca się w Krakowie pracownia, która jest nieustannie przekształcaną przestrzenią twórczych poszukiwań.

20 maja – KONCERTY w ramach NOCY MUZEÓW
Mat Kwiatkowski - wiolonczela solo, Konrad Kucz, Anhad Sound
Miejsce: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie, wstęp wolny

20.00 - Mat Kwiatkowski - wiolonczela solo
20.30 - Konrad Kucz
22.30 - Anhad Sound

Mat Kwiatkowski - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Maastricht Conservatory of Music w Holandii oraz European Chamber Music Academy (ECMA).
Uczestnik wielu polskich i europejskich festiwali.
Kompozytor muzyki filmowej, twórca Grupy Teatralnej GOK International, nauczyciel gry na wiolonczeli w Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Brodnicy.
Jako aktor i kompozytor przez wiele lat współpracował z holenderskimi grupami teatralnymi. W ramach warszawskiego festiwalu Synteza Sztuk wyreżyserował dwie sztuki przez siebie napisane - „De Stilte” oraz „Opowieść wigilijną”.

Konrad Kucz promuje najnowszą płytę „Waltornium”, która ukazała się nakładem wytwórni Requiem Records. „Waltornium to kontynuacja serii płyt z moją autorską muzyką inspirowaną snami z dzieciństwa. To poszukiwanie ich atmosfery, nieprawdopodobnego spokoju i bezpieczeństwa”.
Absolwent wydziału grafiki warszawskiej ASP. Od ponad dwudziestu lat związany z muzyczną sceną ambient. Współtwórca klubowego FUTRA, członek industrialnej grupy NEMEZIS, współautor projektu KUCZ/KULKA.

ANHAD SOUND
Andy Pendeho – DJ radiowy, członek eksperymentalnego dubowego sound-systemu Korporacja Uch-Echo.

20 maja - Pokaz filmów „Andrzej Wajda: „Moje inspiracje” i „Śmietnisko” w ramach NOCY MUZEÓW
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 20.00

Pokaz dwóch filmów o twórczości i inspiracjach Andrzeja Wajdy oraz o niezwykłych portretach, które powstały na wysypisku śmieci.

22 maja – Od inspiracji do inscenizacji (reżyseria) – warsztaty w ramach projektu „TEATR – dotknij” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 16.30-19.30, zapisy tel. 63 243 63 50/51

To pierwsze z cyklu warsztatów przygotowanych z myślą o edukatorach i studentach (w tym z uniwersytetu trzeciego wieku) z jednej strony – zainteresowanych sztuką oraz rozwijaniem swojego potencjału twórczego i umiejętności pracy artystycznej z dziećmi, z drugiej strony – dla wszystkich tych, którzy poszukują nowych metod pracy z uczniami.

W ramach warsztatów grupa przejdzie drogę od koncepcji na spektakl lub inne zdarzenie performatywne, aż po jego realizację. Pozna metody twórcze wykorzystywane przez reżyserów i pedagogów teatru w pracy z dziećmi i/lub amatorami. Grupa stanie się również ciałem doradczym reżyserki odpowiedzialnej za opracowanie działań w ramach instalacji „Łaskotki”.
Wszyscy zainteresowani uczestnicy działań w powyższych grupach będą mieli okazję obserwować próby instalacji „Łaskotki”.
Prowadzenie Alicja Morawska-Rubczak i Sebastian Świąder.

„Teatr – dotknij” to innowacyjny, międzygeneracyjny projekt edukacyjny dedykowany przede wszystkim seniorom oraz dzieciom najnajmłodszym – w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat, a także ich bliskim dorosłym i osobom zajmującym się edukacją oraz studentom kierunków pedagogicznych. Głównym założeniem projektu jest stymulowanie aktywności w ramach twórczej i kreatywnej współpracy odbiorców z artystami. Koordynator merytoryczny: Alicja Morawska-Rubczak i Sebastian Świąder.

22-23 maja – „WIWATY WALCERKI TYROLINKI – warsztaty dla dziecięcych grup folklorystycznych” (w ramach projektu pt. „LUDOWE MECYJE – edukacja, animacja, warsztat” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Miejsce: Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu (22 maja, g. 16.00-19.00); Szkoła Podstawowa nr 2 w Kłodawie (23 maja, g. 10.30).

Warsztaty to efekt zorganizowanych wcześniej, dla instruktorów i nauczycieli, w ramach projektu warsztatów pt. „Tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”. Czterech instruktorów, uczestniczących w „Tańcach i zabawach…”, zadeklarowało chęć kontynuacji pracy nad folklorem dziecięcym we własnym środowisku.
Bazując na wiedzy i umiejętnościach zdobytych podczas warsztatów, przygotowują oni z nowymi, powołanymi przez siebie dziecięcymi grupami folklorystycznymi programy artystyczne, które zaprezentowane zostaną podczas Festiwalu Kultury w „Stronę Tradycji” 11 czerwca 2017 r. w Kramsku.
W działaniu tym od strony merytorycznej wspiera ich Piotr Kulka. Dla każdej z grup w ramach projektu LUDOWE MECYJE zaplanowane zostały warsztaty pt. „Wiwaty, walcerki i tyrolinki”, podczas których wspomniany wyżej tancerz i choreograf, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, ukierunkuje grupę do prawidłowego przeniesienia tradycji regionalnej na scenę. Podczas warsztatów podjęta zostanie także tematyka strojów i rekwizytów, gdyż w projekcie wyodrębnione zostały środki na ich przygotowanie.
W kwietniu odbyły się dwa spotkania warsztatowe z cyklu „Wiwaty, walcerki i tyrolinki”: półtoragodzinne w Kłodawie i trzygodzinne w Liścu Wielkim.
Organizator: CKiS w Koninie. Współorganizator: Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, SP w Liścu Wielkim.
www.ludowemecyje.ckis.konin.pl/

24 maja - Konferencja „Edukacja artystyczna, a rozwój kapitału społecznego – partnerstwo z MDK Konin
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 10.00-15.00, wstęp wolny
Wykłady, panele dyskusyjne, premiera spektaklu „W pogoni za życiem”.

24 maja – Środa z kinem niezależnym
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie (sala studyjna), g. 18.00, wstęp wolny

Ostatnia przed wakacjami „Środa z kinem niezależnym” to przegląd filmów z festiwalu OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby 2015 – 2016. Obejrzymy najlepsze krótkie metraże twórców skupionych wokół amatorskiego, studenckiego i niezależnego nurtu, nagrodzone w Koninie.

25 maja – „Umowy – zasady prawa autorskiego” - szkolenie
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 10.00-17.00, zapisy, opłata

Celem szkolenia jest zwiększenie zakresu wiedzy uczestników i jej uporządkowanie w zakresie przepisów prawnych i orzecznictwa w ramach zagadnień prawnych związanych z prawem autorskim i prawem do wizerunku w działalności instytucji kultury. Omówione zostaną następujące obszary:
1. Prawo autorskie
2. Prawa pokrewne
3. Dozwolony użytek utworów
4. Wolne licencje
5. Prawo do wizerunku i ochrona korespondencji
6. Podmiot uprawniony a strona umowy
7. Istotne postanowienia umów autorsko-prawnych
8. Kontakt instytucji kultury z OZZ
9. Odpowiedzialność za naruszenie.

Adresatami są przede wszystkim pracownicy instytucji kultury, osoby zajmujące się organizacją wydarzeń kulturalnych oraz fotografowie.

26 maja - W pogoni za życiem – spektakl – partnerstwo z MDK
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, godz. 10.00 , wstęp wolny

„W pogoni za życiem” to widowisko muzyczno-teatralne przygotowane przez młodzież z zespołu teatralnego działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Spektakl jest opowieścią o pogoni za życiowym sukcesem, o ciągłej rywalizacji i marzeniach. Bohaterów spotykamy na różnych etapach ich życia: począwszy od najwcześniejszego dzieciństwa aż po wejście w dorosłość. Co w życiu jest najważniejsze? Kim będę w przyszłości? To pytania, jakie zadają sobie bohaterowie spektaklu.
Przedstawienie miesza w sobie różne konwencje – od groteski po wątki tragiczne. A wszystko wzbogacone piosenkami i muzyką specjalnie skomponowaną do spektaklu. Całość (scenariusz, muzyka, reżyseria itp.) jest autorską propozycją Młodzieżowego Domu Kultury.

27 maja – SMYKOFONIA – edukacyjne koncerty dla dzieci i dorosłych
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 10.00 i 11.15, zapisy tel. (63) 243 63 50/51

Interaktywne koncerty mają na celu popularyzację łatwych metod wspierających rozwój słuchu muzycznego najmłodszych (dzieci do 7 roku życia). Kształt spotkań wynika z możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są raczej krótkie, zróżnicowane i mają przejrzystą fakturę. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością.

28 maja – Wystawa na ekranie. „Ja. Claude Monet”
Miejsce: CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie, g. 17.00

Wielokrotnie nagradzany reżyser-dokumentalista Phil Grabsky opowiada nieznaną historię życia i twórczości swego ulubionego malarza – Claude’a Moneta.
Korzystając z prywatnych listów i innych pism artysty film „Ja, Claude Monet” ukazuje nowe spojrzenie na człowieka, który nie tylko namalował obraz, który dał początek impresjonizmowi w malarstwie (pod tytułem „Impresja, wschód słońca”), ale który był prawdopodobnie najbardziej wpływowym i znanym malarzem XIX i początku XX wieku. Mimo to, a może właśnie dlatego, w prawdziwym życiu, ukrytym za jego prześwietlonymi słońcem płótnami, Monet często cierpiał z powodu poczucia osamotnienia, depresji, a nawet miewał myśli samobójcze. Dzięki temu dokumentowi mamy szansę wniknąć w tajemnice dzieła artysty, który jak żaden naznaczył i przekształcił sztukę zachodnią.

28 maja – warsztaty Łatytaty w ramach projektu „TEATR – dotknij” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 12.00-14.00, zapisy tel. (63) 243 63 50/51
10 rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat

To pierwsze spotkanie w cyklu weekendowych, kreatywnych warsztatów TEATR – dotknij/0+ adresowanych dla rodzin z bardzo małymi dziećmi (0-5 lat).
Zapraszamy do wspólnego doświadczania świata w zupełnie nowej formie. Dotkniemy takich dziedzin jak taniec, choreografia, scenografia, projektowanie. Warsztaty będą świetną okazją do wspólnej zabawy, pogłębiania więzi, rozwijania się i czerpania wzajemnych inspiracji.
W ramach działań rodziny spotykać się będą z artystami, będącymi również specjalistami w dziedzinie edukacji.
Pierwsze spotkanie to Łatytaty ze scenografem i projektantem odzieży Jakubem Drzastwą, który przeprowadzi uczestników przez świat projektowania i szycia, tworzenia materiałowych elementów scenograficznych i wspólnej zabawy przy działaniach krawieckich. Do udziału w warsztatach rodzinnych będą zachęcani głównie tatusiowie.

„Teatr – dotknij” to innowacyjny, międzygeneracyjny projekt edukacyjny dedykowany przede wszystkim seniorom oraz dzieciom najnajmłodszym – w wieku od kilku miesięcy do pięciu lat, a także ich bliskim dorosłym i osobom zajmującym się edukacją oraz studentom kierunków pedagogicznych. Głównym założeniem projektu jest stymulowanie aktywności w ramach twórczej i kreatywnej współpracy odbiorców z artystami. Koordynator merytoryczny: Alicja Morawska-Rubczak.

29 maja – warsztaty Łatytaty w ramach projektu „TEATR – dotknij” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, g. 11.00-13.00, seniorzy – grupa 18 osób,
zapisy tel. (63) 243 63 50/51

To pierwsze spotkanie w cyklu warsztatów TEATR – dotknij/60+ zapraszających osoby w wieku powyżej 60 lat, do kreatywnej współpracy z artystami. Korzystając z różnych dziedzin sztuki teatru (m.in. muzyka, choreografia, scenografia) artyści i edukatorzy, bazując na naturalnym potencjale grupy i możliwościach osób biorących udział w warsztatach, stworzą warunki do twórczej ekspresji, zachęcą do działania i wspólnej kreacji.

Pierwsze spotkanie to Łatytaty ze scenografem i projektantem odzieży Jakubem Drzastwą, który przeprowadzi uczestników przez świat projektowania i szycia, tworzenia materiałowych elementów scenograficznych i wspólnej zabawy przy działaniach krawieckich.

KINO / maj
01-04.05 – „Dzieciak rządzi” / PRZEDPREMIERA Animacja, Komedia, USA, wersja-2D, Dubbing.
01-04.05 – „Wybawienie” / PREMIERA Dramat, Kryminał, Dania, Niemcy, wersja-2D, Napisy.
05-18.05 – „Strażnicy Galaktyki vol.2” / PREMIERA Akcja, Sci-Fi, USA, wersja-2D i 3D, Napisy, Dubbing.
05-16.05 – „Nazywam się Cukinia” /PREMIERA Animacja, Francja, wersja-2D, Dubbing, Sala Studyjna.
05-16.05 – „Mali mężczyźni”/ PREMIERA Dramat, Grecja, wersja-2D, Napisy, Sala Studyjna.
05-16.05 – „Pożegnanie z Europą”/ PREMIERA Biograficzny, Austria, Francja, wersja-2D, Napisy, Sala Studyjna.
05-25.05 – „Szatan kazał tańczyć”/ PREMIERA Dramat, Polska, Holandia, wersja-2D.
12-25.05 – „Martwe wody”/ PREMIERA Komedia, Francja, wersja-2D, Napisy.
12-25.05 – „Gwiazdy”/ PREMIERA Biograficzny, Sportowy, POLSKA, wersja-2D.
22-31.05 – „Dudi: Cała Naprzód” Animacja, Hiszpania, wersja-2D, Dubbing.
26-31.05 – „Obcy: Przymierze” Thriller, Sci-Fi , Australia, Nowa Zelandia, USA, wersja-2D, Napisy.

Szczegóły: www.ckis.konin.pl

Kontakt:
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
ul. Okólna 47a
62-510 Konin
tel./fax (63) 243 63 50, 243 63 51, ckis@ckis.konin.pl
www.ckis.konin.pl

Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie
ul. Kolejowa 1a
62-510 Konin
tel./fax (63) 242 42 12, r.brzecki@ckis.konin.pl

CKiS – Dom Kultury Oskard w Koninie
Al. 1 Maja 7a
62-510 Konin
tel. (63) 242 38 49, oskard@ckis.konin.pl
KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:Kartka przedszkolaka
REKLAMA

SPORT

19 IV 2018, 09:01:00

Mecz XIII kolejki III ligi siatkówki mężczyzn

Warto było pracować i czekać na sukces - uczniowie ZSEU w Żychlinie Mistrzami Wielkopolski w TENISIE STOŁOWYM

XXXII Memoriał Szachowy im. Tadeusza Nowickiego w Przyjmie za nami

KULTURA

4 IV 2018, 12:56:00
Wernisaż Małgorzaty Szymankiewicz

Katarzyna Groniec w Koninie

Festiwal Piosenki oraz koncert Adama Stachowiaka

Tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego - warsztaty

Środa z kinem niezależnym