Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Niedziela 17 Lutego 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

24 II 2014, 10:30:30

WIRTUALNA KANAPA: Jacek Kwiatkowski (Twój Ruch)

WIRTUALNA KANAPA: Jacek Kwiatkowski (Twój Ruch)

      Dzisiejszym gościem naszej redakcji był poseł Jacek Kwiatkowski. Parlamentarzysta Twojego Ruchu mówił między innymi o zbliżających się wyborach i miejskiej konwencji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. MATERIAŁ TVKOMENTARZEPanie Kwiatkowski, pośmialiśmy się. Cóż, Konin przeprasza za Twój Ruch i za jego Posła!
dnia: 2014-02-24 12:15:08
Z wpisf3w Bartka , odrzucając stronę (pokład) emooncjalną można wyciągnąć kilka ciekawych wnioskf3w-tez do postawionej dyskusji:1. Podziały na tle politycznym, taktycznym, historycznym będą zawsze rozdzierać komunistf3w-intelektualistf3w na drobne kawałki. 2. A poza tym z czym do nich [robotnikf3w - przyp.mf3j] wyjść? 3. Robotnicy potrzebują partii z jasną wizją i konkretnym programem, a nie gromadki rozdyskutowanych intelektualistf3w, ktf3rzy zajęci są samymi sobą. 4. Dopf3ki komuniści nie wyjdą do klasy robotniczej ze swoim programem pozostaną grupą dyskusyjną. Sprf3buję, inaugurując głos w dyskusji, bardzo skrf3towo odnieść się do tych 4 punktf3wAd. 1 Podziały na tle politycznym, taktycznym, historycznym będą zawsze rozdzierać komunistf3w-intelektualistf3w na drobne kawałki. Wydaje się, że na samym początku trzeba wyjaśnić sobie odpowiedzieć na pytanie na ile podziały, o ktf3rych mf3wi Bartek są realne (prawdziwe), a na ile są sztuczne (nieprawdziwe), służące tylko sekciarskim, partyjniackim czy w duchu drobnoburżuazyjnej/mieszczańskiej miłości własnej dowodzeniom kto jest lepszy, mądrzejszy, kto jest prawdziwym liderem , nowym wodzem , wspf3łczesną inkarnacją syntezy Lenina-Trockiego (prywatna uwaga: zawsze najbardziej podobał mi się ten zwrot, wypowiedziany pod swoim adresem przez lekko podchmielonego działacza kilku organizacji trockistowskich, obecnie chyba politycznie nieaktywnego, albo wciąż tkwiącego w PPP/S'80). Jeśli problemy te (podziały) są sztucznie generowane przez tego typu działaczy to rzecz jasna należy poczynić wszystko, by je gasić, obalać, by nie stawały się chlebem powszednim działania organizacji. Jeśli jednak te podziały są prawdziwe to mamy dwie (przynajmniej) drogi: uznając ich realność kontynuujemy je widząc jakieś ostateczne ich rozwiązanie albo też zawieszamy je, negujemy ich istnienie (choćby tylko taktycznie), celem jakiejś wspf3lnej działalności .
dnia: 2015-11-10 21:47:55
„Jeżeli wywłaszczysz kapitalistf3w, to jeyinde zmienisz właściciela, wtedy robotnicy zajmą jego miejsce i będą pod taką samą presją zyskf3w, konkurencji, a w szczegf3lności rentowności.”Opisałeś sytuację, w ktf3rej własność kapitalisty zostaje zastąpiona własnością grupową, bez naruszenia kapitalistycznych mechanizmf3w rynkowych. To nie jest nasz cel. My zmierzamy w kierunku uspołecznionej gospodarki planowej, w ktf3rej nie ma miejsca na kapitalistyczną anarchię produkcji konkurencji.„Chyba że chcesz zamienić „wyzysk kapitalistyczny” na wyzysk państwowy, jak w PRL, ale to pokazuje bezsens tej zmiany, a załamanie socjalizmu w 1989 jego nierealność jako alternatywy dla kapitalizmu.”„Wyzysk kapitalistyczny” w cudzysłowie, ale wyzysk państwowy już bez. To tak na marginesie.Twierdzisz, że nie ma rf3żnicy w zawłaszczaniu przez kapitalistę, a zawłaszczaniu przez socjalistyczne państwo? Że wyzysk jest wyzyskiem niezależnie od tego kto wyzyskuje – kapitalista czy socjalistyczne państwo? Dla nas to kluczowa rf3żnica, bo kapitalista wyzyskuje dla siebie, a socjalistyczne państwo dla społeczeństwa. Socjalistyczne państwo zawłaszcza efekty pracy, by je podzielić na potrzeby społeczne. Można powiedzieć, że klasa robotnicza sama się wyzyskuje, żeby zaspokoić bieżące potrzeby społeczne i rozwijać gospodarkę.Co to jest socjalistyczne państwo? To polityczna władza klasy robotniczej, ktf3ra stoi na straży tego, żeby robotnicy i sojusznicze warstwy pracownicze demokratycznie decydowały o produkcji i podziale, żeby kolektywnie gospodarowały uspołecznioną gospodarką. Utrzymanie władzy politycznej ma strategiczne znaczenie, bo jej utrata na rzecz państwowej biurokracji wiąże się z odsunięciem od decydowania o produkcji i podziale i zdegradowaniem do roli siły roboczej. Biurokracja staje się nową burżuazją i następuje odtworzenie kapitalizmu w nowej formie. Niedopuszczenie do oderwania się władzy od społeczeństwa to głf3wne zadanie podczas budowy socjalizmu, ale to już osobny temat.
dnia: 2015-11-10 22:36:02

DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

KULTURA

5 II 2019, 14:45:00
Wernisaż Mariana Stępaka Corporis

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019

Otwarcie wystawy Doroty Tołłoczko-Femerling