Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 Środa 20 Marca 2019 r.    //////     Jesteś pierwszy na miejscu zdarzenia? Masz ciekawe nagranie? Napisz do nas! redakcja@wkonin.pl
miejsce na reklame

AKTUALNOŚCI

2 XI 2008, 14:04:27

Red Pink Acoustic

Red Pink Acoustic

Zespół Red Pink został utworzony przez gitarzystę Witka "Flamenco" Łukaszewskiego w 1994 i wtedy to dokonał pierwszych nagrań w Izabelin Studio, ale płytą zadebiutował dopiero w 1997 roku. Nazwa zespołu powstała nieprzypadkowo - bo z połączenia dwóch pierwszych członów nazwy czołowych, ulubionych zespołów Łukaszewskiego, to jest: Led Zeppelin i Pink Floyd.

Trochę historii...

Zespół Red Pink został utworzony przez gitarzystę Witka "Flamenco" Łukaszewskiego w 1994 i wtedy to dokonał pierwszych nagrań w Izabelin Studio, ale płytą zadebiutował dopiero w 1997 roku. Nazwa zespołu powstała nieprzypadkowo - bo z połączenia dwóch pierwszych członów nazwy czołowych, ulubionych zespołów Łukaszewskiego, to jest: Led Zeppelin i Pink Floyd.

Płyta "DO" była jedną z najbardziej ulubionych, wówczas wydanych polskich płyt Piotra Kaczkowskiego. Utwory z tego krążka były wielokrotnie "utworami tygodnia" w Pr.3 PR. Zespół tworzyli wtedy : Maciej Kabat - bębny, Andrzej Walus - klawisze, Marcin Ruszkiewicz - bas i Witek Łukaszewski na gitarach i wokalu.

W 1998 z powodu braku regularnych koncertów i nagrań kapela zawiesiła działalność.

Nowy skład zawiązał się w 2001 roku. Tworzyli go wtedy: Kasia Czarnecka - wokal, "Bobek" Bobkowski - bębny, Robert Szukała - bas i Oskar Stieler - klawisze. W tym składzie kapela nagrała kolejną płytę pt. "Tak wiele miłości" i wystąpiła na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Sopocie, w Operze Leśnej w lipcu 2002, a także na promocyjnych koncertach w Airport Hotel i Empiku w Warszawie.

W dwa miesiące później, we wrześniu 2002 r. zespół zasilili nowi muzycy: Marcin Ruszkiewicz na basie i Mariusz Zakrzewski na klawiszach. Wtedy to Red Pink pojawił się w programach Kuby Wojewódzkiego, u Maćka Roka w Polsacie, w Teleexpresie, i w "Strefie P" w TV4.

W tym składzie Red Pink, na szczególną uwagę, oprócz dźwięków gitary Witka zasługiwał wspaniały głos Kasi Czarneckiej, nawiązujący do najlepszych tradycji bluesa i rocka. Także sekcja rytmiczna: Mariusz "Bobek" Bobkowski na bębnach i bassman Marcin Ruszkiewicz, stawiali poprzeczkę muzycznych wymagań i oczekiwań na najwyższym poziomie. Całość uzupełniały czujne klawisze Mariusza Zakrzewskiego.

Często na koncertach Red Pink Acoustic gościnnie występują najwięksi gitarzyści: Jurek Styczyński z Dżemu, Marek Raduli (Budka Suflera). Witek Łukaszewski współpracuje też często z Józefem Skrzekiem, liderem legendarnego SBB, ze znanymi polskimi jazzmanami: saksofonistą Tomkiem Szukalskim i trębaczem Andrzejem Przybielskim. Grał też m.in. z Maciejem Maleńczukiem.

Obecnie

Ostatnio w zespole Red Pink Acoustic pojawił się nowy, absolutnie nigdzie i nigdy dotąd nie spotykany instrument w kapelach rockowych: buty i suknie tancerki flamenco - a w tej roli Angelika Bobkowska, która swym tańcem poderwała niejedną publiczność. Tak rodzi się nowy image nieustannie poszukującego zespołu:

Flamenco-rock

Obecnie trwają regularne, ostre próby, połączone z koncertami, promujące nowy image zespołu. Muzykę Red Pink Acoustic można scharakteryzować krótko: fuzja flamenco i rocka. Chyląc głowy przed dokonaniami przeszłości największych gigantów rocka, muzycy Red Pink patrzą w przyszłość, w niej upatrując kierunku swoich poszukiwań.

Ich koncerty zawierają to, co we flamenco najważniejsze : ogień i powietrze, żywioł tańca i spokój dźwięków gitar, rytm i puls, improwizację i to co dla rocka najbardziej istotne: show oparty na znakomitym warsztacie gitarowym muzyków, a wszystko to razem: na scenie, podczas występów Red Pink Acoustic ...

O muzykach

Główny skład Red Pink tworzą dwaj znakomici gitarzyści: Witek Łukaszewski wraz z Wojtkiem Hoffmannem z legendarnego poznańskiego Turbo. Obaj są czynnymi artystami, których znają niemal wszyscy, którzy zetknęli się kiedykolwiek z muzyką rockową. Ich duet, zależnie od potrzeb uzupełniają inni muzycy. Hoffmann - to absolutnie czołowy polski gitarzysta - jego solowa płyta pt. "Drzewa" otrzymała w plebiscycie poczytnego miesięcznika muzyków "Gitara i Bas" pierwsze miejsce w kategorii "Najlepsza płyta gitarowa hard & heavy" w 2004 roku.

Witek Łukaszewski jest twórcą wszechstronnym, znanym w kręgach muzycznych popularyzatorem flamenco. Pisze poezję, teksty do własnej muzyki. Był twórcą i wieloletnim realizatorem Festiwalu Flamenco w Kościanie, na który po raz pierwszy przyjeżdżały do naszego kraju znakomite postaci z kręgów flamenco, aż z samej Hiszpanii. Ostatnie dokonanie Witka Łukaszewskiego - czym wszystkich absolutnie zaskoczył - to napisanie fabularyzowanej książki o legendarnych Led Zeppelin pt. "Schodami do nieba", wydanej w 2007 r. przez Wydawnictwo In Rock. W tym roku Łukaszewski przygotował i prezentuje też utwory do poezji C. K. Norwida, a na żywo występuje z tancerkami baletowymi z teatru Ewy Wycichowskiej, które tworzą wyjątkową ilustrację do muzyki. Witek Łukaszewski prywatnie jest kolekcjonerem przeróżnej maści gitar - od akustyków, które produkuje dla niego na indywidualne zamówienie jedna z fabryk, do kilkudziesięcioletnich Gibsonów. Ciekawostką może być fakt, że w swej kolekcji posiada nietypową - bo dwugryfową gitarę, identyczną, jaką posługiwał się lider Led Zeppelin - Gibsona …z autografem samego Mistrza: Jimmiego Page’a.

Obecny skład skrystalizował się i zespół tworzą:

Witek Łukaszewski - gitara, wokal
Wojtek Hoffmann - gitara (Turbo)
Angelika Bobkowska - taniec flamenco
Andrzej Mazurek - instrumenty perkusyjne (występuje m.in. z Hanną Banaszak)

Gościnnie występują:

Jurek Styczyński - gitara (Dżem)
Grzegorz Kupczyk - wokal (ex-Turbo, Ceti)
Kasia Klebba - skrzypce
Krzysztof Samela - kontrabas, bass (m.in. grupa Kasi Skrzyneckiej).

(K.A.)

KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy


Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:REKLAMA

SPORT

27 II 2019, 08:22:00
MORS – Mroźna Odlotowa Rekreacja Sportowa

Zapraszamy na kolejny mecz ligowy Wilków Wilczyn

9. Bieg Policz się z Cukrzycą odbędzie się podczas 27. Finału WOŚP 13 stycznia w Koninie.

KULTURA

13 III 2019, 21:25:00

DEKADA PRZEGLĄDU Taniec ich „kręci”

Wernisaż Mariana Stępaka "Corporis"

Koncert "Renaissance" Anna Gadt, Zbigniew Chojnacki, Krzysztof Gradziuk

BAS JAM 2019